Direcţia Generală Asistenţă socială şi Protecţie a familiei


Adresa:

MD–5001, or. Floreşti, Bulevardul Victoriei 2

Clădirea Consiliului raional,
etajul I, birourile: 14, 15 ,16, 37

 

Tel./fax: (0250) 2-01-74; 2-10-25; 2-27-64;
2-63-05; 2-70-47; 2-20-03


Şef direcţie

Rusu Petru

tel.: 0-250-2-01-74, email.: social@floresti.md

 

????????????????????????????????????

Direcţia Generală Asistenţă socială şi Protecţie a familiei este o subdiviziune structurală în subordinea Consiliului raional Floreşti.

Scopul Direcției este de a contribui la îmbunătățirea calității vieții persoanelor în dificultate prin asigurarea asistenței sociale în raza unității administrativ-teritoriale în care activează. În vederea realizării acestui scop, prioritare sînt următoarele obiective:

  • dezvoltarea şi administrarea serviciilor de asistență socială la nivel teritorial în conformitate cu politica națională și strategiile din domeniu;
  • satisfacerea necesităților sociale ale persoanelor și grupurilor aflate în dificultate;
  • implementarea unor programe specifice privind protecția copiilor şi familiei și protecția persoanelor cu dizabilități.

Direcţia Generală Asistenţă socială şi Protecţie a familiei este responsabilă de identificarea persoanelor defavorizate şi acordarea serviciilor sociale calitative, ajutorului social, material și pentru perioada rece a anului în scopul ameliorării condiţiilor de trai. Promovează politica statului în domeniul respectiv şi asigură aplicarea legislaţiei la nivel teritorial.

Obiectivele strategice:

  • formarea profesională şi dezvoltarea continuă a aptitudinilor şi competenţelor personalului care activează în sistemul de asistenţă socială;
  • reintegrarea şi reabilitarea socială a persoanelor vîrstnice şi cu dizabilităţi;
  • dezvoltarea şi perfecţionarea sistemului de ajutoare a familiilor vulnerabile;
  • asigurarea dezvoltării sistemului de protecţie socială a copilului şi familiei.

Subdiviziuni:

Direcţia Generală Asistenţă socială şi Protecţie a familiei

  • şef Direcţie – Rusu Petru, tel.: 0250-2-01-74;
  • contabil-şef – Groza Aliona, tel.: 0250-2-20-03;
  • contabil salariu – Bonari Cristina, tel.: 0250-2-20-03;
  • contabil material – Rusu Alina, tel.: 0250-2-20-03;
  • contabil – Groza Ludmila, tel.: 0250-2-20-03;
  • specialist principal (persoane în etate şi cu dizabilităţi şi evidenţa şi distribuirea foilor de tratament) – Ciuvaga Lidia, tel.: 0250-2-02-85;
  • specialist principal (familii cu copii în situaţie de risc) – Cobzac Ludmila, tel.: 0250-2-27-64;
  • specialist principal în protecţia drepturilor copilului – Burlacu Aurica, tel.: 0250-2-27-64;
  • specialist superior (acordarea ajutorului material) Panciuc Oxana, tel.: 0250-2-02-85;
  • specialist Resurse umane – Furdui Angela, tel.: 0250-2-59-76 ;
  • operator (administrare ajutor social) – Revenco Mariana, tel.: 0250-2-02-85;

Centrul de Asistenţă Socială a Copilului şi Familiei

  1. Florea Cristina – director
  2. Ştirbu Cristina – asistent social 
  3. Ciobu Rodica – jurist
  4. Pegza Olesea – asistent social
  5. Zaharco Olga – asistent social
  6. Stanchevici Adela – asistent social
  7. Chirca Ion – şofer

Serviciul asistenţă socială comunitară

  • șef serviciu – Morgun Mariana; tel.: 0250-2-10-85

Asistenţii sociali din localităţile raionului

  1. Ghindeşti – Bruma Tatiana; tel-0250-7-11-40
  2. Mărculeşti- Vîrlan Ina, tel.: 0250-45-3-38
  3. Alexeevca – Groza Elena, tel.: 0250-47-2-23;
  4. Băhrineşti – Frecăuţan Ludmila, tel.: 0250-41-2-70;
  5. Caşunca – Stropşa Svetlana, tel.: 0250-67-2-61;
  6. Coşerniţa – Gheleţchi Svetlana, tel.: 0250-39-4-85;
  7. Cerniţa – Capbătut Valeria, tel.: 0250-59-2-74;
  8. Ciripcău – Tulei Carolina, tel.: 0250-93-4-74;
  9. Ciutuleşti – Mardari Angela, tel.: 0250-38-2-68;
  10. Domulgeni – Armaş Arina, tel.: 0250-33-2-36;
  11. Frumuşica – Negruţa Elena, tel.: 0250-61-2-36;
  12. Ghindeşti – Bruma Stela, tel.: 0250-7-15-33;
  13. Gura Camencii – Palamarciuc Feodora tel.: 0250-43-3-41;
  14. Gura Căinarului – Strungari Maria, tel.: 0250-40-2-36;
  15. Iliciovca – Moscaliuc Irina, tel.: 0250-64-2-36;
  16. Izvoare – Novac Valentina, tel.: 0250-62-2-38;
  17. Lunga – Zelenco Svetlana, tel.: 0250-45-2-95;
  18. Mărculeşti – Olteanu Victoria, tel.: 0250-41-5-05; 
  19. Nicolaevca – Reus Tatiana, tel.: 0250-36-3-99;
  20. Prajila – Andriţchi Aliona, tel.: 0250-65-7-10
  21. Prodăneşti – Antonova Natalia, tel.: 0250-44-5-10;
  22. Putineşti – Antoci Oxana, tel.: 0250-35-2-38;
  23. Rădulenii Vechi – Sochircă Zoia, tel.: 0250-46-2-46;
  24. Roşietici – Rotari Marina, tel.: 0250-94-2-12
  25. Sevirova – Slivca Victoria, tel.: 0250-42-2-36;
  26. Ştefăneşti- Cernopolc Violeta, tel.: 0250-49-2-65
  27. Trifăneşti – Surdu Viorica; tel.: 0250-61-2-19
  28. Vărvăreuca – Belenciuc Tatiana, tel.: 0250-2-01-35
  29. Cuhureştii de Sus-Cîşlari Nadejda, tel.: 0250-57-4-16
  30. Cuhureştii de Jos – Cîşlari Viorica, tel.: 0250-77-6-66
  31. Tîrgul Vertiujeni – Ţurcan Leonid, tel.: 0250-68-2-38
  32. Cunicea – Morgun Larisa, tel.: 0250-51-0-11
  33. Japca – Cornea Valentina, tel.: 0250-55-2-25
  34. Napadova – Andrieş Elena, tel.: 0250-52-3-68
  35. Sănătăuca – Lăcrămioară Emilia, tel.: 0250-66-2-38
  36. Temeleuţi – Brăilean Valentina, tel.: 0250-58-2-36
  37. Văscăuţi – Constantinică Viorica, tel.: 0250-56-2-36
  38. Vertiujeni –                                 tel.: 0250-53-2-36
  39. Zăluceni – Ciobu Livia, tel.: 0250-54-2-70
  40. or. Floreşti – Balan Oxana, tel: 0250 -2-08-11
  41. or. FloreştiGherciu Rita, tel: 0250 -2-08-11
  42. or. FloreştiDragomiretchi Mariana, tel: 0250 -2-08-11

Serviciul îngrijire socială la domiciliu

  • şef serviciu – Iarmenco Angela, tel.: 0250-2-40-34
  • şef serviciu – Cojocari Silvia, tel.: 0250-2-40-34
  • şef serviciu – Ştirbu Alexandra, tel.: 0250-2-40-34

Lucrătorii sociali din localităţile raionului

  1. Bondarenco Raisa, s.Alexandrovca
  2. Bruma Vera, s.Vărvăreuca
  3. Ciobanu Galina, s.Răduleni Vechi
  4. Ceban Ala, s.Caşunca
  5. Chiseliţa Galina, s.Ciripcău
  6. Chişlari Ludmila, s.Gura Camencii,Bobuleşti
  7. Ciubotaru Maria, Or.Floreşti
  8. Diordiev Lidia, s.Antonobca
  9. Ganţa Aurica, s.Gura Camencii,Gvozdova
  10. Ghimpu Lidia, s.Ciutuleşti
  11. Carbune Ina, s.Vărvăreuca
  12. Gorobeţ Natalia, s.Iliciovca
  13. Groza Maria, s.Frumuşica
  14. Groza Maria, s.Frumuşica
  15. Iacoban Ana, s.Prajila
  16. Nacu Maria, s.Văscăuţi
  17. Patraş Elena, s.Trifăneşti
  18. Petuhova Elena, s.Prajila,Mihailovca
  19. Pînu Valentina, s.Prajila
  20. Munteanu Oxana, s.Cerniţa
  21. Revenco Aurelia, s.Lunga
  22. Sicalenco Lidia, s.Alexeevca
  23. Sîrbu Maria, s.Prajila
  24. Sochircă Emilia, s.Dumitreni
  25. Sochircă Andrei, s.Răduleni Vechi
  26. Susan Nina, s.Serbeşti
  27. Zghibarţă Viorica, s.Ciutuleşti
  28. Amarfii Ina, s.Sănătăuca
  29. Goreanschi Ala, or.Floreşti
  30. Brăilean Iilia, s.Japca
  31. Ceban Victor ,s.Cuhureştii de Sus
  32. Blănuţă Elena, s.Sănătăuca
  33. Cibotaru Eugenia, s.Tîrgul Vertiugeni
  34. Coban Ana ,s.Japca
  35. Dodu Ala ,s.Cuhureştii de Sus
  36. Cotai Lucia, s.Vertiujeni
  37. Elizaveţchi Grigore, s.Cunicia
  38. Godoroja Zinaida, s. Cunicia
  39. Muntean Alina, s.Napadova
  40. Ohoţchi Elena, s.Vertiujeni
  41. Pascari Liliana, s.Japaca
  42. Pavelcu Elizaveta, s.Burcuc
  43. Podlesnova Elena, s.Cunicia
  44. Polearuş Maria, s.Octeabriscoe
  45. Racu Inna s.Cuhureştii de Sus
  46. Repede Zinaida, s.Cuhureştii de Jos
  47. Solonari larisa, or. Floreşti
  48. Şarban Elena, s.Cunicia
  49. Vasilache Maria, s.Sănătăuca
  50. Vasilachi Stepanida, s.Sănătăuca
  51. Vicol Elena, s.Cuhureştii de Jos
  52. Vicol Maria, s. Cuhureştii de Jos
  53. Zîmbrianu Victoria, s.Tîrgul Vertiujeni
  54. Moraru Natalia, s. Zăluceni
  55. Tocarciuc Maria, s.Roșietici
  56. Pînzari Zinaida ,or. Floreşti
  57. Gavriliţă Olga, or. Ghindeşti
  58. Palii Feodora ,or. Mărculeşti
  59. Volentir Nina, s. Băhrineşti
  60. Dutcovici Galina, s. Băhrineşti
  61. Ganea Ludmila, s. Coşerniţa
  62. Griţco Ana, s. Coşerniţa
  63. Popistaş Valentina, s. Domulgeni
  64. Frenchil Valentina, s. Hîrtop
  65. Vladimir Valentina, s. Ţîra
  66. Sacară Tatiana, s. Gura Cainarului
  67. Popescu Natalia, s. Gura Cainarului
  68. Petruşin Svetlana, s. Zarogeni
  69. Godorog Diana, s. Izvoare
  70. Golovatîi Tatiana, s. Izvoare
  71. Rotarciuc Aurica, s. Mărcileşti
  72. Cumpătă Ala, s. Nicolaevca
  73. Dracenco Alexandru, s. Nicolaevca
  74. Hersun Tatiana, s. Prodăneşti
  75. Spatari Tatiana, s. Prodăneşti
  76. Pleşca Tamara, s. Putineşti
  77. Rotari Valentina, s. Putineşti
  78. Lungu Galina ,s. Roşietici
  79. Lazăr Ludmila, s. Sevirova
  80. Pohilă Ludmila, s. Sevirova
  81. Budurin Zinaida, s. Ştefăneşti
  82. Belenco Tatiana, s. Ştefăneşti
  83. Dugnean Maria, s. Temeleuți

Serviciul Asistenţă Parentală Profesionistă

Şef Serviciu AP – Botnariuc Cristina, tel: 0250-2-02-85


Asistenţii parentali profesionişti

  1. Barbăscumpă Galina, s.Băhrineşti
  2. Briceag Alina, G. Căinarului
  3. Brijatîi Galina, s.Hîrtop
  4. Ceban Liuba, s. Ciripcău
  5. Chihai Efimia, s.Ghindeşti
  6. Chirca Svetlana, s.Vărvăreuca
  7. Ciobanu Mariana, s. Bobuleşti
  8. Cojocari Tatiana, or. Floreşti
  9. Cornescu Ana, s. Ştefăneşti
  10. Cuşnir Jana, s.Roşietici
  11. Gheleţchi Adela, ors.Ghindeşti
  12. Gogu Maria, or. Floreşti
  13. Iaromenco Alexandra, or.Ghindeşti
  14. Leviţchi Svetlana, or.Ghindesti
  15. Mereuţă Valeria, s.Ştefăneşti
  16. Mereuţă Vera, s.Ştefăneşti
  17. Ogîlca Galina, s. Putineşti
  18. Olednic Ana, s.Hirtop
  19. Rabii Emilia s.Hîrtop
  20. Sarmaniuc Nina, s.Ciutulesti
  21. Stariş Ecaterina, s. Sanatauca
  22. Zeabliţchi Ludmila, s.Izvoare
  23. Zorea Larisa, or. Floresti

Casele de Copii de Tip Familie:

  • Bivol Alexandra, s. Unchiteşti, tel.: 0250-57378

Echipa mobilă

  1. Borş Iurie – kinetoterapeut
  2. Botnari Elena – logoped
  3. Cresiun Stela – psiholog
  4. Ţugui Viorica – asistent social

Ortopedie şi protezare

    1. Lai Svetlana – felcer protezist
    2. Smolenschi Svetlana – felcer protezist 

      Azilul pentru persoane în vîrstă şi cu dizabilităţi, s. Căpreşti

        1. Bacioi Maria – infermieră
        2. Balan Ecaterina – infermieră
        3. Baiduc Mariana – infirmieră
        4. Barbaroş Valentina – as. medical
        5. Boţoroga Olga – soră gospodină
        6. Budurin Olga – psiholog
        7. Cazacu Aliona – bucătar
        8. Cazacu Larisa – asistentă medical
        9. Chiroşca Vera – lucrător la bucătărie
        10. Ciudac Ina – asistentă medical
        11. Cojuhari Natalia – asistentă medical superioară
        12. Crivorucica Vera – directorul la Azil
        13. Deleu Alexandra – infermieră
        14. Deleu Andrei – fochist
        15. Gaideş Eudochia – asistentă medical
        16. Ghidei Eugenia – spălătoreasă de rufe
        17. Grecu Elizaveta – infermieră
        18. Lungu Svetlana – bucătar
        19. Lungu Valentina – soră gospodină
        20. Morohai Cicilia – psiholog
        21. Paladii Mariana – infermieră
        22. Pustenichi Ina – bucătar
        23. Zaivii Liubovi – infermieră
        24. Cibotari Liudmila – lucrător auxiliary
        25. Cibotari Mihail – fochist
        26. Cojuhari Igor – şofer
        27. Durnescu Veronica – as.medical
        28. Lai Victor – medic
        29. Popistaş Galina – spălătoreasă
        30. Sviridova Nina – infirmieră


      Casa Comunitară Nr. 1

      1.Scutari Cristina – manager şi pedagog social

      2.Curteanu Victoria – pedagog social

      3.Dobîndă Ludmila – pedagog social

      4.Marcauţan Ala – pedagog social

      5.Podborschii Ludmila – pedagog scial

      6.Rusu Tatiana – pedagog social

      7.Tintiuc Oxana – pedagog social

      8.Lungu Nina – pedagog social

      9.Zagorodniuc Tatiana – bucătar


      Casa Comunitară Nr. 2

      1.Ursu Dorel – director

      2.Braga Silvia – pedagog social

      3.Bubulici Nelea – pedagog social

      4.Gurghiş Stanislav – pedagog social

      5.Lupaşcu Angela – pedagog social

      6.Ouş Maria – bucătar

      7.Purice Tatiana – pedagog social

      8.Rusu Doina – pedagog social

      9.Tuceacov Tatiana – pedagog social

      10.Ciubotaru Ana – pedagog social

      11.Cebotari Ana – deridicătoare

      Evenimente tradiţionale:

  • retragerea trupelor armate sovietice din Afganistan – 15 februarie;
  • comemorarea începutului acțiunilor de luptă pentru independenţă și integritatea Republicii Moldova – 2 martie;
  • comemorarea participanţilor la lichidarea consecinţelor avariei de la Cernobîl – 26 aprilie;
  • acţiuni de binefacere şi caritate consacrate sărbătorilor de Paşti:”De la inimă la inimă”-aprilie2014; 
  • comemorarea eroilor care au luptat cu fascismul în Războiul II Mondial – 9 mai;
  • sărbătoarea familiei – 15 mai;
  • Ziua Internaţională a Ocrotirii Copiilor – 1 iunie;
  • deschiderea sezonului estival „Vara-2014″ – 15 iunie;
  • ziua persoanelor supuse represiunilor politice – iulie;
  • omagierea oamenilor de vîrsta a treia: Ziua Internaţională a oamenilor în etate  – 1 octombrie;
  • săptămîna propagării drepturilor copilului: „Copilul în vizorul legislatorilor” – noiembrie;
  • Ziua Internaţională a persoanelor cu dizabilităţi – 3 decembrie;